Kikiriki kaktus (Chamacereus silvestri) poreklom je iz Argentine. Latinski naziv ove biljke je Echinopsis chamaecereus. Italijanski zoolog Filipo Silvestri ga je prvi detaljno istražio, pa je po njemu i dobio ime. Kikiriki kaktus ga zovemo zbog oblika grana, koje podsećaju na kikiriki. Odličan je izbor za početnike, najviše zbog lakoće uzgoja i održavanja.
Na svetu postoji preko 1750 vrsta kaktusa. Kikiriki kaktus se često pomeša sa Echinopsis silvestri kaktusom, ali se radi o potpuno drugačijoj vrsti.
Kikiriki kaktus se gaji širom sveta kao ukrasna biljka. Stabljike su mu nalik na prste iz kojih niču prelepi crveni ili narandžasti cvetovi. Noću se cvetovi zatvaraju, a tokom dana su otvoreni. Ono što nije idealno je da cveta samo u periodu od nedelju dana, a cvetovi se čak ne moraju svaki put ni pojaviti. Period u kome cveta je proleće i leto.
S obzirom na svoj niski rast, najčešće se gaji kao kućna biljka. Maksimalna visina koju može dostići je 15 centimetara, a maksimalna širina 30 centimetara. Kombinacijom zelene boje, tankih bodlja i egzotičnih cvetova čini svaki prostor dinamičnim i zanimljivim.
Korenje ovog kaktusa je plitko, a raste šireći se u obliku grozdova. Izgledu kikirikija doprinosi stabljika širine 1,3 centimetra, kao i bele bodlje koje rastu na rubu stabljike.
Bodlje su meke, te se ne možete ubosti. Ukoliko imate decu u domaćinstvu, ne trebate se plašiti.
Sadnja kikiriki kaktusa
Kaktus trebate posaditi u drenirano, tj. propusno tlo koje brzo propušta vodu, bez obzira da li ga sadili u saksiji ili negde napolju. Ukoliko zemlja zadržava previše vlage, kaktus bi mogao da počne truliti.
Najbolja opcija za sadnju je kupovna zemlja, koja je prilagođena specijalno za sadnju kaktusa. Istu uvek možete kupiti u prodavnici. Ako ipak ne želite kupovati, napravite svoju smesu tako što pomešate jedan deo ilovače i treseta sa dva dela peska. Dodajte i malo sitnog šljunka, kako bi voda lakše prolazila kroz zemlju.
Takođe možete pomešati i jedan deo ilovače sa dva dela humusa i pola dela peska. Ubacite i stare komadiće cigle ili kamečiće, da biste osiugurali dobru drenažu.
Vreme i klima
Kikiriki kaktus uspeva na temperaturama do minus 8 stepeni. Ukoliko je vanjska temperatura još niža, unesite ga u zatvoren prostor.
Zimi ga je preporučljivo držati u hladnom zatvorenom prostoru, da bi kaktus bio u fazi mirovanja. U protivnom, ako ga i zimi držite na toplom, kaktus neće mirovati i moguće je da na leto neće procvetati.
Zalivanje kikiriki kaktusa
Tokom proleća i leta, kaktus zalivajte kada primetite da se površinski sloj zemlje osušio. Iako tokom letnjih meseci kaktus treba češće zalivati, ipak pazite da ne natapate zemlju previše. Slobodno dozvolite da se zemlja prvo osuši, pre sledećeg zalivanja. Uvek pazite da vodu ne sipate direktno u središte biljke, nego sa strane.
Zimi je dovoljno kaktus zalivati samo jednom mesečno. Zalivanje nije potrebno ukoliko se nalazi u prostoriji gdje je temperatura ispod 5 stepeni. Ako kaktus uzgajate kao kućnu biljku, opet zalivajte kada primetite da se zemlja osušila. U toplijim mesecima, kaktus zalivajte češće.
Đubrivo
Kikiriki kaktus treba nađubriti jednom godišnje, pre početka vegetacije. Tokom proletnjih i letnjih meseci, u vodu povremeno dodajte i tečno đubrivo.
Tokom zime ne trebate prihranjivati kaktus, jer je tada u stanju mirovanja.
Uzgoj kikiriki kaktusa
Uzgajati kikiriki kaktus je vrlo jednostavno. Možete ga držati u saksijama ili u visećim korpama. Kaktus cveta i kada se uzgaja kao sobna biljka, ali mu se moraju obezbediti povoljni uslovi kako bi napredovao.
Ako živite u toplijim klimatskim krajevima, kaktus vrlo lako možete uzgajati na otvorenom, u vašoj bašti. Ipak, kikiriki kaktus najbolje uspeva kao sobna biljka, uz odgovarajuće uslove. Kaktus brzo raste i brzo doprinosi estetici vašeg domaćinstva.
Održavanje kaktusa zavisi od uslova gde se uzgaja. Vruća i suva klima sa malo padavina najbolje pogoduju kikiriki kaktusu. Takvi uslovi su karakteristični za južnu Floridu, Kaliforniju, Teksas i Arizonu, koje krase i blage zime. Ako živite u području jako vruće klime, kaktus povremeno morate skloniti u senku.
U svim ostalim predelima, kikiriki kaktus možete uzgajati isključivo kao kućnu biljku. Ako ga ipak uzgajate napolju, zimi ga morate uneti u zatvoreno, a leti mu trebate obezbediti mnogo sunca.
Za uzgoj u kućnim uslovima, kaktusu trebate obezbediti mnogo svetla, toplote i sunca. Idealno bi bilo da je celi dan na svetlu i povremeno na suncu. Bez dovoljno svetla neće napredovati. Ali mu i previše sunca može izbledeti cvetove čime će izgubiti svoj karakterističan izgled.
Održavanje kikiriki kaktusa
Kaktus trebate smestiti na njegovo konačno mesto, pre nego što razvije pupoljke i počne cvetati. Jednom kada počne cvetati, svako premeštanje ili nagla promena temperature bi mogla izazvati opadanje cvetova.
Kada se cvetanje završi i cvetovi počnu bledeti, možete ga premestiti negde pored prozora ili negde napolje. U ovoj fazi mu je potrebno više sunca nego obično.
Kako biste kaktus pripremili za dolazak proleća i toplih dana, trebate ga premestiti negde u toplo, pre nego što ga iznesete napolje. Time sprečavate stres biljke uzrokovan naglom promenom temperature, što bi moglo nepovoljno uticati na njegov rast.
Kada stabljike poprime smeđu boju, vreme je da ih uklonite.
Ako se stabljike malo smanje i stisnu, ne treba ih još uklanjati, jer se radi o normalnim prolaznim fazama kaktusa.
Nema potrebe za orezivanjem kikiriki kaktusa.
Razmnožavanje
Kikiriki kaktus možete presađivati na svake dve-tri godine. Potrebno je da sačekate da prođe period cvetanja. Pored klasične rasade, kaktus možete razmnožavati i semenjem iz cvetova.
Rasađivanje kikiriki kaktusa radite tako što odlomite članak biljke, koji potom posadite u zemlju za kaktuse, koju ste prethodno pripremili. Ranice od lomljenja na kaktusu brzo zarastaju. Međutim presađivanje je nezgodno jer su izdanci ovog kaktusa vrlo krhki i lako pucaju. Rasadu posadite u vlažnu zemlju.
Foto: Gonzalodutto/Wikimedia
Ostavite odgovor