Petunija (petunia) pripada porodici pomoćnica (Solanaceae) čije je poreklo iz Južne Amerike. Ove jednogodišnje cvetnice mogu se pohvaliti predivnim cvetovima koji dolaze u raznim bojama, od bele do crvene, ružičaste, ljubičaste pa sve do onih šarenih ili prugastih.
Petunija je poreklom iz Južne Amerike, a specifična je po tome što u vreme cvetanja broji više cvetova od listova. Petuniju možete posaditi u tegle ili posude i kao takve krasiće vaš balkon, terasu ili okućnicu. Međutim, možete ih uzgajati i u cvetnim lejama ili u zatvorenom prostoru. Lepo će se uklopiti u zimsku baštu ili staklenik. Iako se može naći kao ukras u gotovo svim vanjskim delovima kuće, okućnice i bašte, najčešće se sadi kao balkonsko cveće.
Cvetovi petunije imaju cevasti oblik, a njihove latice izražene sitne žilice. Ako dodirnete listove i stabljike možete primetiti da su lepljivi. Miris cvetova je intenzivan, sladak i pomalo težak.
Petuniju je lako uzgojiti ako ćete pratiti njene uslove za rast i razvoj. Osigurajte joj dobru zaštitu od vetra i smestite je na sunce ili u polusenu. Ako ćete je redovno prihranjivati i zalevati pokloniće vam predivne cvetove.
Vrste petunija
Ako želite uzgajati petunije, upoznajte se s njenim najčešćim vrstama kako biste bili sigurni da ste odabrali odgovarajuću vrstu za uzgoj na vašem području. Izbor sorte omogućuje vam da odaberete boju, oblik i veličinu cvetova. Danas postoji i velik broj hibridnih vrsta čiji cvetovi mogu biti jednobojni ili dvobojni. U nastavku vam donosimo najpoznatije vrste petunija koje uspevaju na našim prostorima.
- Petunia x hybrida - vrsta petunije koja se najčešće sadi
- Petunia skupina Milliflora - mala biljka sitnih cvetova koja se obično sadi u cvetnim lejama kako bi prekrila zemljište
- Petunia skupina Grandiflora - ističe se velikim cvetovima čiji prečnik ponekad prelazi i 10 cm
- Petunia skupina Multiflora - otporna je na velike padavine i sušna razdoblja
- Puzajuće ili viseće petunije - imaju duge izdanke i niskog su rasta
Puzajuće i patuljaste sorte imajuizdanke duge 10-ak cm dok se izdanci visećih vrsta kreću i do 1,5 m. Sve ostale sorte dolaze s izdancima otprilike pola metra.
Setva / sadnja petunije
Za uspešan uzgoj petunije trebaće vam, osim kvalitetnog semena i kvalitetan supstrat za sadnju. Petunija voli rastresito zemljište. Ako je vaš supstrat nešto teži, dodajte mu peska kako ne bi postao previše zbijen. Pravilan omer peska i supstrata trebao bi biti 1:5.
Pre nego što se izlože na otvoreno u baštu, na balkone ili na terase, petunije se seju u zatvoreno, i to u februaru i martu kako bi cvetale tokom leta i početkom jeseni - od juna do oktobra.
Supstrat za setvu
Posudu ili čašu za setvu napunite supstratom pH vrednosti 5,5 do 5,7, potisnite i zalijte. Po površini zemlje rasporedite seme u jednakim omerima. Možete se poslužiti i peskom kako bi lakše obavili setvu. Nakon što ga položite po površini zemlje, nije ga potrebno prekrivati zemljom.
Nakon setve, seme lagano pošpricajte vodom. Ako želite pospešiti setvu, uzmite prozirnu foliju i njome prekrijte teglu. Površinski sloj će zadržati vlagu i neće se tako lako osušiti. Time će klijanje mladih biljaka biti uspešnije i sigurnije.
Vreme i klima tokom setve petunije
Posude postavite na prozorsku dasku okrenutu prema jugu. Semenu osigurajte puno topline i svetlosti.
Najbolja temperatura za nicanje mladih biljaka je ona od 25 stepeni Celzijusa. Temperature ispod 20 stepeni mogu unazaditi razvoj i rast biljaka. U slučaju da ne možete zadovoljiti povoljnu temperaturu i dovoljno svetla, možete se pomoći stolnom lampom. Postavite posude sa semenom ispod lampe dok biljke ne niknu. Redovno proveravajte vlažnost zemlje. Ako je supstrat suviše vlažan, uklonite foliju.
U najboljim uslovima, mlade biljke bi se trebale pojaviti već nakon sedam dana. Tada temperaturu možete smanjiti na 20 stepeni.
U početku biljka sporo raste jer se razvija i njen korenov sistem. No, postoji mogućnost da biljka zaostaje s rastom ako ste suviše gusto posadili biljke. Uzmite pincetu i sve suvišne biljke počupajte. U gusto posejanom usevu biljke bi se mogle neproporcionalno izdužiti, polegnuti i na kraju uvenuti i propasti.
Uzgoj petunija
Kada niknu, mlade biljke petunije osetljive su na nedostatak i višak vode. U tom trenutku, voda je jedino što im treba, ali i što im može naštetiti. Višak vode takođe je štetan kao i manjak. Stoga se preporučuje zalevanje preko podloške. Supstrat će tako sam moći uzeti vode koliko mu je potrebno.
Ako ćete ih sejati u vrtu, niže sorte petunija seju se na razmak od 25 cm, dok je za veće vrste potrebno izdvojiti i do pola metra. U teglice se sade prečnika 7 do 9 cm ili u veće tegle prečnika do pola metra kada se preporučuje razmak između biljaka od 15 cm.
Važno je zadovoljiti pravilan razmak sadnje između biljaka jer ako ćete ih posaditi na manji razmak, može doći do trulenja i propadanja biljaka te pojavu bolesti.
Petunije će sretno rasti sa sljedećim cvijećem: verbenama, margaretama, diasciom i bidensom.
Posadite ih zajedno, ali pazite na razmak.
Presađivanje petunija u veće posude
Kada primetite da su nikla dva prava lista (otprilike za 20-ak dana), presadite ih u veće posude. Supstrat za presađivanje petunije treba biti pH vrednosti 6.
Ako se biljčice previše izdužuju, temperaturu smanjite na 15 stepeni Celzijusovih . Teglice postavite na istok ili zapad, a izbegavajte severni položaj.
Nemojte ih iznositi na otvoreno sve dok ne prođu i poslednji proletni mrazevi, jer bi ih mraz mogao uništiti.
Nastavite održavati i negovati mlade biljke tako što ćete im osigurati redovno zalevanje i prihranu/đubrivo.
Zalevanje petunija
Petunija je cvet koji voli vodu, a zalevanje se preporučuje svaki dan u jutarnjim satima. Petunija najviše voli odstajalu vodu ili kišnicu.
Budite oprezni kod zalevanja jer upravo od toga zavisi razvoj i rast biljke te cvetanje. Znači, petunija ne podnosi zalevanje listova, stoga, zalevajte isključivo uz samu stabljiku. U suprotnom bi listovi mogli požuteti. Prevelike količine vode mogle bi smanjiti razvoj cvetova i cvetanje.
Svaka biljka mora imati svoj tanjirić za višak vode, što znači da morate voditi računa o dobroj drenaži.
Đubrenje
Petunija voli obilnu prihranu đubrivom i to kod sadnje i za vreme vegetacije. Ako ćete biljci osigurati redovito đubrenje, razviće i kvalitetnije i lepše cvetove.
Preporučuje se đubrivo na bazi kalcijuma i fosfora, svake dve sedmice. U specijalizovanim prodavnicama možete nabaviti prihranu na bazi željeza koja će petunijama osigurati bogat rast.
Pomenutim rastvorom prihranjujte ih jednom sedmično. Ako petunije imaju svetle i blede listove na kojima su jasno istaknute žile listova, prihrana biljaka nije dovoljna i potrebno ju je pojačati.
Održavanje i nega petunija
Dobro razvijena petunija ima pomalo grmoliki izgled, a kako biste to postigli potrebno ju je redovno skraćivati. Skraćivanje petunije obavlja se iznad petog pravog lista. Pravovremeno skraćivanje , biljci će dati mogućnost za račvanje i formiranje grančica što će na kraju proizvesti izgled cvetnog grma petunija.
Iako voli puno svetlosti i topline, ne voli jako vruća leta pa tada prema potrebi zalevajte i do dva puta na dan. Ekstremna vrućina tokom letnjih meseci može privremeno obustaviti cvetanje.
Cvetanje petunije
Petunija krasi balkone, terase i bašte tokom celog leta i početkom jeseni. Od juna do oktobra možete uživati u njenim predivnim cvetovima ako je pravilno održavate i negujete. Od setve/sadnje petunija pa sve do pojave prvih cvetova proći će otprilike 3 meseca.
Pri tome se misli na redovno uklanjanje osušenih cvetova kako bi se pospešilo cvetanje novih. Uz osušeni cvet, potrebno je ukloniti i peteljku na kojoj se cvet nalazi.
Kada sezona cvetanja završi, skupite nekoliko cvetova s kojih ćete prikupiti seme za novu sezonu koja ponovo kreće u februaru sledeće godine setvom u zatvorenom.
Razmnožavanje petunije
Neke vrste petunija mogu se razmnožavati već te iste godine, ako se radi o razmnožavanju reznicama. Proces se obavlja u septembru i oktobru tako što se s biljaka koje su posejane ranije te iste godine uzimaju reznice i stavljaju u posudu sa zemljom kako bi se ukorenile.
Petunija se može razmnožavati:
- semenom - najčešće (kupovinom, razmenom ili vlastitim semenom sačuvanim na kraju prošle sezone)
- reznicama - retko koja vrsta (obično viseće petunije)
Zaštita od bolesti i štetočina
Petuniju mogu napasti gusenice i lisne uši, a ako primetite neke od pomenutih štetočina, uklonite ih s biljaka i posegnite za zaštitom koju možete nabaviti u specijalizovanim prodavnicama, u obliku praha ili tečnosti.
Ne vole kišna razdoblja i tada mogu oboleti od truleži i plesni.
Kupovina presadnica petunija
Ako kupujete već gotove cvetne grmove petunija u obliku presadnica i želite ih posaditi u tegle ili u baštu, naučite odabrati one kvalitetne kako biste bili sigurni da će cvetanje biti osigurano.
Ne kupujte tanke i izdužene biljke, svetlih listova i jednog cveta jer se one lako lome. Suprotno od toga, birajte niske i kompaktne petunije tamnijih listova s dva do tri izdanka.
Foto: manfredrichter/Pixabay
Ostavite odgovor